Welcome to EAP forums
 Το eap-forums δημιουργήθηκε από φοιτητές του ΕΑΠ και δεν αποτελεί μέρος της επίσημης ιστοσελίδας του πανεπιστημίου.  

Ομάδες Συζητήσεων :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Επιλογή ΠΛΗ23 + ΠΛΗ 35 + ΠΛΗ36
 SearchΑναζήτηση   Πολιτική ΦόρουμΠολιτική Φόρουμ   Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Επιλογή ΠΛΗ23 + ΠΛΗ 35 + ΠΛΗ36

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Ομάδες Συζητήσεων Αρχική σελίδα -> ΠΛΗ 23
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
tonybros
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Oct 16, 2007

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 05, 2015 2:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Επιλογή ΠΛΗ23 + ΠΛΗ 35 + ΠΛΗ36 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητοί συνάδελφοι Καλησπέρα,

Έχοντας περάσει όλες τις 9 υποχρεωτικές ενότητες σκέφτικα να παρακολουθήσω φέτος τις ενότητες ΠΛΗ23 + ΠΛΗ 35 + ΠΛΗ36 μήπως και ξεμπερδέψω.
Θα ήθελα την άποψη σας για τις συγκεκριμένες ενότητες σας αν κρίνετε εφικτή την επιλογή μου η αυτοκτονία Wall .
Επίσης αν μπορούσατε να προτείνεται κάποιο συνδιασμό θα βοηθούσατε πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
bouzk77
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Jun 02, 2008
Τόπος: Νότια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 05, 2015 3:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογή ΠΛΗ23 + ΠΛΗ 35 + ΠΛΗ36 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tonybros έγραψε:
Αγαπητοί συνάδελφοι Καλησπέρα,

Έχοντας περάσει όλες τις 9 υποχρεωτικές ενότητες σκέφτικα να παρακολουθήσω φέτος τις ενότητες ΠΛΗ23 + ΠΛΗ 35 + ΠΛΗ36 μήπως και ξεμπερδέψω.
Θα ήθελα την άποψη σας για τις συγκεκριμένες ενότητες σας αν κρίνετε εφικτή την επιλογή μου η αυτοκτονία Wall .
Επίσης αν μπορούσατε να προτείνεται κάποιο συνδιασμό θα βοηθούσατε πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κι εγώ φέτος θα πάρω 23+35. Για την 36 λένε πως έχει ύλη που επικαλύπτεται με την 23 και απ' ότι είδα έχουν απόλυτο δίκιο.
Για την 35 ακούγονται πολλά για την δυσκολία της, αλλά στο τέλος έχει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας (έστω και με χαμηλό μέσω όρο). Την επέλεξα λόγω θεματολογίας γνωρίζοντας τις "δυσκολίες" της.
Πλέον, η επιλογή, δεν είναι μόνο θέμα "ευκολίας" (αν υπάρχουν εύκολα στο 4ο έτος) αλλά και θέμα προσωπικών δεξιοτήτων και προτιμήσεων.
Chris_Nik
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Oct 07, 2010

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 05, 2015 3:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

H 23 είναι μια σχετικά εύκολη και πολύ ενδιαφέρουσα ενότητα.
Η 36 έχει αρκετά κοινά σημεία με την 23 και επίσης θεωρείτε σχετικά εύκολη.
Τώρα για την 35 έχω ακούσει τα πάντα, άλλα η θεματολογία της τουλάχιστον σε έμενα φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα.
Αν θα άλλαζα κάτι θα ήταν η 35 με την 42(Αρκετοί φίλοι που πήραν την 35 μου είπαν μακριά άλλα αυτό είναι τελείως υποκειμενικό).
Να επισημάνω εδώ ότι έχω τελειώσει μόνο την 23 και για τις άλλες μεταφέρω γνώμες φίλων.
Άρα στον συνδυασμό που λες θα σε δυσκολέψει πιο πολύ η 35 όποτε νομίζω ότι με καλό πρόγραμμα και αφοσίωσή θα τα καταφέρεις!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spirosan
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Dec 23, 2007

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 05, 2015 4:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτές τις 3 είχα πάρει κι εγώ και βγήκαν μια χαρά. Με πολλή δουλειά βέβαια, αλλά ως ένα σημείο αλληλοσυμπληρώνονται. Η 23 μου άρεσε πολύ αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.
Ιστορία του Ανθρώπου
.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
LMNt
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Jun 03, 2012
Τόπος: Kosmos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 05, 2015 8:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η 23 μαζί με την 36 είναι ένας καλός συνδυασμός. Οι επικαλύψεις στην ύλη τους βοηθούν να μάθεις-επαναλάβεις gsm και υποδικτύωση.
Έχουν αρκετή ύλη, κουράζουν, αλλά δεν θα τις βαρεθείς. Εύκολες δεν τις λες αλλά και τις δύο μπορείς να τις περάσεις.
Τις είχα φέτος (μαζί με την 31).

Για την 3η της παρέας, την ΠΛΗ35, έχω διαβάσει αρκετά αρνητικά σχόλια. Την σκεφτόμουνα ως επιπλέον ΘΕ (13η) για φέτος.
Ξεκίνησα λοιπόν με την αναγνωση του 1ου τόμου της και είδα και το υλικό που έχει ο Αρνός για να πάρω μια ιδέα του τι παίζει.
Γενικά απογοητεύτηκα. Η θεματολογία ακούγεται ενδιαφέρουσα αλλά επί του πρακτέου λίγα πράγματα.
Ενδεικτικά η 1η εργασία (2014-15) είχε να κάνει με τον ορισμό-περιγραφή του όρου ασφάλεια υπολογιστών και η 3η ήταν επίσης θεωρητική
(Επιθέσεις Man-in-the-browser). Σαν εξετάση πάντως φαίνεται να είναι από τις ευκολότερες.

Η 42 είναι πιο normal επιλογή (ασκήσεις στις εργασίες).
Την 37 την παίρνεις αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο της εκπαίδευσης.
Η 40 είναι ειδική περίπτωση. Από 3 γνωστούς που την πήραν, οι 2 είναι επαγγελματίες της πληροφορικής. Ο 3ος διάλεξε ένα από τα υπάρχοντα
θέματα πτυχιακής και του φάνηκε εύκολη και με μικρή ύλη (έστω και αν χρειάστηκε λίγη C που είχε να δει από το 1ο έτος).

Πάντως όσο αντικειμενικές και να είναι οι ανωτέρω περιγραφές και εντυπώσεις, τα δικά σου ενδιαφέροντα είναι που
θα κάνουν μια ΘΕ καλή ή κακή επιλογή. Όλες κάτι έχουν να δώσουν!
zouve
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Oct 06, 2010
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 08, 2015 7:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πέρσι είχα ΠΛΗ23 και ΠΛΗ36 όντως έχουν κοινά σημεία στις ύλες τους πράγμα που με βοήθησε αφάνταστα.
Η ΠΛΗ36 είναι πολύ θεωρητική αλλά σχετικά εύκολη (άσχετα που μας άλλαξαν τα φώτα στις εξετάσεις).
Η ΠΛΗ23 είναι πολύ πρακτική δηλαδή έχει φουλ προγραμματισμό κάτι σαν τη ΠΛΗ24 χωρίς τα διαγράμματα. Η ποιο δυνατή της εργασία είναι η 3η. Εκεί θέλει ξενύχτη αν θες πραγματικά να μάθεις κάτι από HTML,CSS,PHP,JS!
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Ομάδες Συζητήσεων Αρχική σελίδα -> ΠΛΗ 23 Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης