Welcome to EAP forums
 Το eap-forums δημιουργήθηκε από φοιτητές του ΕΑΠ και δεν αποτελεί μέρος της επίσημης ιστοσελίδας του πανεπιστημίου.  

Ομάδες Συζητήσεων :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - ΤΑΙΝΙΕΣ...
 SearchΑναζήτηση   Πολιτική ΦόρουμΠολιτική Φόρουμ   Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΤΑΙΝΙΕΣ...
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Ομάδες Συζητήσεων Αρχική σελίδα -> Πολιτισμός και Οικολογία
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
yioulipa
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Jul 26, 2005
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 21, 2006 2:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΤΑΙΝΙΕΣ... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άντε, ας ανοίξουμε και ένα topic για ταινίες. (Σε πρόλαβα blackangel Very Happy )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
yioulipa
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 21, 2006 3:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και βασικά νιώθω την ανάγκη να πω τον πόνο μου για μια παλιότερη ταινία: μόνο σε μένα μου ήρθε να σπάσω την τηλεόραση βλέποντας το Dogville ή (ελπίζω) και σε κανέναν άλλο? Παιδιά, δεν είναι η χειρότερη ταινία EVER???
Επιστροφή στην κορυφή
LAKEDAIMONIOS
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Oct 27, 2004
Τόπος: LACONIA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 21, 2006 3:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λες για αυτό με την Nicole του Τρίερ ...... “ο καλλιτέχνης πρέπει να ανησυχεί το κοινό, να μπαίνει στα όνειρα του και να τα κάνει εφιάλτες.” Cool
Through Eden took their solitary way.

John Milton, Paradise Lost
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mfil
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Oct 28, 2004

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 21, 2006 3:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mfil στις Πεμ Σεπ 20, 2007 5:03 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
WildRiver
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Dec 23, 2004
Τόπος: Αθήνα, ΕΠΟ41+42

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 21, 2006 4:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΙΝΙΕΣ... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

yioulipa έγραψε:
Και βασικά νιώθω την ανάγκη να πω τον πόνο μου για μια παλιότερη ταινία: μόνο σε μένα μου ήρθε να σπάσω την τηλεόραση βλέποντας το Dogville ή (ελπίζω) και σε κανέναν άλλο? Παιδιά, δεν είναι η χειρότερη ταινία EVER???

Δεν έχεις καθόλου δικιο... αλλά το γιατι δεν έχεις, δεν μπορώ να στο τεκμηριώσω αυτή τη στιγμη...
Ίσως η διαφορετικότητα ή η "θεατρικότητα" της ταινίας να σε ξένισε...
yioulipa
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 21, 2006 4:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγνώμη κιόλας... Αν έχει "θεατρικότητα" η ταινία, ας έβγαινε στο θέατρο. Και αυτή τη "διαφορετικότητα" δεν μπορώ να την καταλάβω. Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική "κάνω κάτι -και καλά- διαφορετικό, για να ακουστεί η ταινία μου, γιατί αλλιώς ούτε εγώ δε θα την έβλεπα". Τι το ωραίο είδες εσύ στην τανία? Ειλικρινά σου μιλάω, σε όλη τη διάρκεια της ταινίας, δεν πίστευα αυτό που έβλεπα. Έλεγα "δεν μπορεί, μάλλον εγώ δεν βλέπω καλά, μάλλον έχει λουλούδια εκεί που σκαλίζει η Νικόλ, απλά εγώ δεν τα βλέπω, μάλλον είναι όντως μέσα σε ορυχείο η Νικόλ, απλά εγώ δεν το βλέπω, μάλλον.....". Και δε μιλάω μόνο γιά τέτοιες λεπτομέρειες, αλλά για την ταινία σαν σύνολο. Αν δεν είχε αυτή τη "διαφορετικότητα" που λες στη σκηνοθεσία (γιατί από σενάριο δεν έλεγε και τίποτα), που στο κάτω κάτω δεν εξυπηρετούσε και σε τίποτα, θα είχε ακουστεί καθόλου η ταινία?
Επιστροφή στην κορυφή
blackangel
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Sep 22, 2005
Τόπος: ΑΒΑΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 21, 2006 5:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ καλά έκανες yulipa και άνοιξες το συγκεκριμένο trhead.

Αν μας αρέσει ή δεν μας αρέσει μια ταινία είναι καθαρά υποκειμενικό και φυσικά παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Είναι αυτό που λέμε, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Όσον αφορά το DOGVILLE θα είμαι ειλικρινής. Όταν ξεκίνησε η ταινία ήταν ένα σοκ για μένα. Δεν συνηθίζεται και εύκολα η έλλειψη σκηνικών. Γρήγορα όμως το ξέχασα μια και με απορρόφησε η δραματουργική ροή της ταινίας και από τότε έγινα φαν του ΤΡΙΕΡ.

Απλώς ενημερωτικά για όποιον ενδιαφέρεται κυκλοφορεί τώρα σε DVD το MANDERLAY, το οποίο είναι το δεύτερο μέρος αυτής της άτυπης τριλογίας. Στο ίδιο ύφος και στυλ.

Ο ΤΡΙΕΡ ξέρεις πραγματέυεται θέματα που έχουν να κάνουν κυρίως με την Αμερική (ρατσισμός κλπ). Για να δεις τι φαρισαισμός επικρατεί στην άλλη όχθη του Ατλαντικού, sic!! τον κατηγόρησαν ότι αναφέρεται σε τεκταινόμενα της Αμερικής χωρίς ποτέ να την έχει ποτέ επισκευτεί (είναι αλήθεια καθώς φοβάται τα αεροπλάνα), αλλά ουσιαστικά εκείνο που τους ενοχλεί είναι τα θέματα που θίγει.

Πρόσφατα διάβασα ότι απαγορέυτηκε η προβολή μιας ταινίας ( Το χρυσό βουνό) στον Νότο γιατί είχε ως θέμα δύο gay cowboys. Χεχε καλό έτσι;
-----------------------------------------------------------------------------------
ΠΡΟΤΑΣΗ (DVD): MAR ADENTRO (Η θάλασσα μέσα μου) του Αμεναμπαρ (ΟΙ ΑΛΛΟΙ-ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ) = ΤΑΙΝΙΑΡΑ!!!!!
-----------------------------------------------------------------------------------

Έχει επεξεργασθεί από τον/την blackangel στις Σαβ Ιαν 21, 2006 8:25 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
marlene
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 21, 2006 5:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

yioulipa έγραψε:

Xα χα χα .. Που να δεις τι έπαθα εγώ που την έιδα στον κινηματογράφο.. Wall Wall Wall Με κάτι τέτοια σπρώχνουν τον κόσμο στα ναρκωτικά... Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
blackangel
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 21, 2006 5:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

<δεν επιθυμεί να αναφέρεται το όνομα της> και Yulipa οι ταινίες είναι και αυτές τέχνη (η 7η για την ακρίβεια).

Ο Σκηνοθέτης είναι και αυτός ένας δημιουργός όπως και ένας ζωγράφος ή ένας γλύπτης κοκ, απλώς είναι πιο ομαδική δουλειά.

Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν πολλοί πίνακες ή γλυπτά που δεν σας άρεσαν την ίδια στιγμή που άλλοι τα λάτρεψαν.

Έτσι είναι η τέχνη. Δεν είναι απαραίτητο να αρέσει σε όλους.

Άλλο πράγμα οι εμπορικές ταινίες που είναι άρρηκτα συνδεμένες με το πόσα εισιτήρια θα κόψουν.

Μπορείτε να μου πείτε -και οι δύο- μερικές ταινίες που σας άρεσαν πολύ για να καταλάβω περίπου τι βλέπετε.

Π.Χ. ΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ή το ΜΠΡΑΖΙΛ ή το ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ (για τους φαν της ταινίας κυκλοφορεί σε DVD το REDUX με 50 λετπά παραπάνω), σας άρεσαν;

Έχει επεξεργασθεί από τον/την blackangel στις Σαβ Ιαν 21, 2006 6:13 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Culture
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Mar 01, 2005

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 21, 2006 6:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

yioulipa έγραψε:

Ναι, ναι, ναι, ΝΑΙ, ΝΑΙ, Ν Α Ι, Ν Α Ι, Ν Α Ι !
Επιστροφή στην κορυφή
blackangel
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 21, 2006 6:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρόταση για σινεμά.

«Καληνύχτα, και καλή τύχη» (GOOD NIGHT, AND GOOD LUCK) σε σκηνοθεσία Τζορτζ Κλούνεϊ παρακαλώ και με θέμα τον Μακαρθισμό και την αντικομουνιστική υστερία που είχε πιάσει την Αμερική την δεκαετία του '50 (αλήθεια μόνο τότε; )

Η ταινία είναι γυρισμένη μαυρόασπρα για να προσδώσει καλύτερα την εποχή και το κλίμα της (μαύρο).
marlene
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 21, 2006 6:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

blackangel έγραψε:
<δεν επιθυμεί να αναφέρεται το όνομα της> και Yulipa οι ταινίες είναι και αυτές τέχνη (η 7η για την ακρίβεια).

Ο Σκηνοθέτης είναι και αυτός ένας δημιουργός όπως και ένας ζωγράφος ή ένας γλύπτης κοκ, απλώς είναι πιο ομαδική δουλειά.

Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν πολλοί πίνακες ή γλυπτά που δεν σας άρεσαν την ίδια στιγμή που άλλοι τα λάτρεψαν.

Έτσι είναι η τέχνη. Δεν είναι απαραίτητο να αρέσει σε όλους.

Άλλο πράγμα οι εμπορικές ταινίες που είναι άρρηκτα συνδεμένες με το πόσα εισιτήρια θα κόψουν.

Μπορείτε να μου πείτε -και οι δύο- μερικές ταινίες που σας άρεσαν πολύ για να καταλάβω περίπου τι βλέπετε.

Π.Χ. ΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ή το ΜΠΡΑΖΙΛ ή το ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ , σας άρεσαν;

Kουρδιστό πορτοκάλι: Καταπληκτική η ερμήνεια του Μάλκολμ Μακ Ντάουελ. Αδικημένος από τις μετέπειτα επιλογές του.
Μπραζίλ. Της γενιάς μου. Δεν έχω να πω ΄τιποτα . Κάλτ.
Αποκάλυψη τώρα. Συμπαθητική.

Μπλέ του Κισλόφκυ . Από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει. Η μουσική του Zbigniew Preisner είναι από τις καλύτερες και πιο καλά ταιριασμένες σε θέμα ΄ταινίας.

Η αγαπημένη μου.. Solaris του Ταρκόφσκι. Σκότωσαν το σενάριο στο πρόσφατο ριμέικ.

Dogville: αν ο Τριερ ήθελε να κάνει θέατρο ας έκανε. Δεν με χάλασε όμως τόσο η έλλειψη σκηνικών, αλλά η κάκιστη ερμηνεία της Κίντμαν, μα και η ψευτοκουλτουρέ αίσθηση που άφηνε η ταινία. Το σενάριο κλεινει με μια κλασική αμερικανιά ( ήρθε ο μπαμπάς της και τους σκότωσε όλους για φαντάσου..!!). Ούτε τα μηνύματα που έδινε η ταινια είναι κάτι που δεν το εχουν διαχειριστεί καλύτερα άλλοι σκηνοθέτες στο παρελθόν.

Υπερτιμημένη από τους κριτικούς η συγκεκριμένη ταινία.

blackangel έγραψε:
Πρόσφατα διάβασα ότι απαγορέυτηκε η προβολή μιας ταινίας ( Το χρυσό βουνό) στον Νότο γιατί είχε ως θέμα δύο gay cowboys. Χεχε καλό έτσι;

Kαλά περαστικά τους..
Επιστροφή στην κορυφή
blackangel
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 21, 2006 6:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε βρίσκω αρκετά ενημερωμένη και.....επιλεκτική Wink
marlene
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 21, 2006 6:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρεμπιπτόντως πήγα και είδα τις 'Αναμνήσεις μιας γκέισας".

¨Οπως ήταν αναμενόμενο η ταινία ήταν κατώτερη του βιβλιου. Αναρωτήθηκα τι θα είχε γίνει αν αυτό το βιβλίο το ειχε κάνει ταινια κανένας Κουροσάβα..

Για άλλη μια φορά ο σκηνοθέτης έχασε την μπάλα και έδωσε έμφαση σε τελείως διαφορετικο σημείο από αυτό που ήθελε να θιξει το βιβλίο.

Έχω αναρωτηθει πάρα πολλές φορές γιατι οι σκηνοθέτες απο την στιγμή που αποφασίζουν να γυρίσουν σε ταινία ένα βιβλίο δεν ακολουθούν κατά γράμμα την οπτική του συγγραφέα και κάνουν τα δικά τους.
Θα μπορούσαν κάλλιστα να κάνουν ένα δικό τους σενάριο βασισμένο στην υπόθεση του βιβλίου..

Από τα πιο καλογυρισμένα σε ταινία βιβλία οφείλω να παραδεχτώ ότι υπήρξε ένα.. Ο Χαρυ Πότερ...!!! Very Happy Very Happy Very Happy

Την γκέισα να πάτε να την δείτε αν θέλετε να περάσετε όμορφα την βραδιά σας. Δεν είναι για τίποτα΄περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
marlene
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 21, 2006 6:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

blackangel έγραψε:
Σε βρίσκω αρκετά ενημερωμένη και.....επιλεκτική Wink

Δεν με πήρες να πάμε ένα σινεμαδάκι.. Hit you Hit you
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Ομάδες Συζητήσεων Αρχική σελίδα -> Πολιτισμός και Οικολογία Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 1 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης