Welcome to EAP forums
 Το eap-forums δημιουργήθηκε από φοιτητές του ΕΑΠ και δεν αποτελεί μέρος της επίσημης ιστοσελίδας του πανεπιστημίου.  

Ομάδες Συζητήσεων :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Θέμα δεύτερης εργασίας και προβληματισμός
 SearchΑναζήτηση   Πολιτική ΦόρουμΠολιτική Φόρουμ   Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Θέμα δεύτερης εργασίας και προβληματισμός
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Ομάδες Συζητήσεων Αρχική σελίδα -> ΕΠΟ 43
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
poexania
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Dec 16, 2007

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 15, 2010 3:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Θέμα δεύτερης εργασίας και προβληματισμός Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΕΑΠ/ΕΠΟ 43/2010-2011

ΘΕΜΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

«Στα μέσα της δεκαετίας του ενενήντα σχεδόν όλα τα καθεστώτα του υπαρκτού
σοσιαλισμού είχαν καταρρεύσει, χωρίς την παραμικρή εξωτερική επέμβαση.
Θεωρείτε ότι οι ιδέες του Marx σχετίζονται με αυτή την κατάρρευση; Αν ναι,
σε ποιο βαθμό;»

Αριθμός λέξεων: 2200

Ημερομηνία παράδοσης: 24 Ιανουαρίου 2011

Προτεινόμενη ενδεικτική βιβλιογραφία
Αdler, Alexandre, O Κομμουνισμός, Αθήνα: Πόλις, 2004.
Dreyfus, Michel κ.α., O αιώνας των κομμουνισμών, Αθήνα: Πόλις, 2001.
Haarscher, Guy & Telo, Mario, επ., Μετά τον κομμουνισμό, Αθήνα: Παπαζήσης, 1997.
Haddock, Bruce, Ιστορία της πολιτικής σκέψης, Αθήνα: Πατάκης, 2009, κεφάλαιο οκτώ.
Hall, Stuart κ.α., Η νεωτερικότητα σήμερα, Αθήνα: Σαββάλας, 2003, κεφάλαιο ένα.
Heywood, A. Πολιτικές Ιδεολογίες, σσ. 235-39.

(Το ομεγα είναι χαλασένο στο πληκτρολογιο μου)

Η δήλοση "χωρίς την παραμικρή εξωτερική επέμβαση" δεν σας μοιάζει κάπος ύποπτη; Δηλαδή η εργασία μας προδιαθέτει να δεχθούμε ος αξίομα κάτι το οποίο είναι λανθασμένο;

Δηλαδή ο ψυχρός πόλεμος, οι πόροι που δαπανήθηκαν σε κατασκοπία, προπαγάνδα, εξοπλισμούς, το παράδειγμα της ανατολίκής και δυτικής Γερμανίας κλπ, όλα αυτά τι ήταν; Επίσης οι κατηγορίες που υπάρχουν για χρηματισμούς αξιοματούχον απο μυστυκές υπηρεσίες κλπ;

Είναι πιστεύο ύποπτα απλουστευτικό να πούμε ότι δεν υπήρχε η παραμικρή εξοτερική επέμβαση, τότε και το εμπάργκο στην Κούβα δεν είναι εξοτερική επέμβαση.

Για να μην μιλήσουμε για εξοευροπαικές καταστάσεις(βιετνάμ και τα ρέστα).

Όπος και να έχει εμένα μου βρομάει προπαγάνδα αυτό το θέμα...

www.poexania.wordpress.com
gastone
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Apr 10, 2008
Τόπος: Disney

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 15, 2010 5:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Θέμα δεύτερης εργασίας και προβληματισμός Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

poexania έγραψε:
ΕΑΠ/ΕΠΟ 43/2010-2011

ΘΕΜΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

«Στα μέσα της δεκαετίας του ενενήντα σχεδόν όλα τα καθεστώτα του υπαρκτού
σοσιαλισμού είχαν καταρρεύσει, χωρίς την παραμικρή εξωτερική επέμβαση.
Θεωρείτε ότι οι ιδέες του Marx σχετίζονται με αυτή την κατάρρευση; Αν ναι,
σε ποιο βαθμό;»

Αριθμός λέξεων: 2200

Ημερομηνία παράδοσης: 24 Ιανουαρίου 2011

Προτεινόμενη ενδεικτική βιβλιογραφία
Αdler, Alexandre, O Κομμουνισμός, Αθήνα: Πόλις, 2004.
Dreyfus, Michel κ.α., O αιώνας των κομμουνισμών, Αθήνα: Πόλις, 2001.
Haarscher, Guy & Telo, Mario, επ., Μετά τον κομμουνισμό, Αθήνα: Παπαζήσης, 1997.
Haddock, Bruce, Ιστορία της πολιτικής σκέψης, Αθήνα: Πατάκης, 2009, κεφάλαιο οκτώ.
Hall, Stuart κ.α., Η νεωτερικότητα σήμερα, Αθήνα: Σαββάλας, 2003, κεφάλαιο ένα.
Heywood, A. Πολιτικές Ιδεολογίες, σσ. 235-39.

(Το ομεγα είναι χαλασένο στο πληκτρολογιο μου)

Η δήλοση "χωρίς την παραμικρή εξωτερική επέμβαση" δεν σας μοιάζει κάπος ύποπτη; Δηλαδή η εργασία μας προδιαθέτει να δεχθούμε ος αξίομα κάτι το οποίο είναι λανθασμένο;

Δηλαδή ο ψυχρός πόλεμος, οι πόροι που δαπανήθηκαν σε κατασκοπία, προπαγάνδα, εξοπλισμούς, το παράδειγμα της ανατολίκής και δυτικής Γερμανίας κλπ, όλα αυτά τι ήταν; Επίσης οι κατηγορίες που υπάρχουν για χρηματισμούς αξιοματούχον απο μυστυκές υπηρεσίες κλπ;

Είναι πιστεύο ύποπτα απλουστευτικό να πούμε ότι δεν υπήρχε η παραμικρή εξοτερική επέμβαση, τότε και το εμπάργκο στην Κούβα δεν είναι εξοτερική επέμβαση.

Για να μην μιλήσουμε για εξοευροπαικές καταστάσεις(βιετνάμ και τα ρέστα).

Όπος και να έχει εμένα μου βρομάει προπαγάνδα αυτό το θέμα...

www.poexania.wordpress.com

Ιστορικά θέματα και προπαγάνδα? Μπα αδυνατώ να το πιστέψω....Στο παράδειγμα ειδικά της Λαϊκής Δημοκρατίας στην Ανατολική Γερμανία, θέλω να σε πληροφορήσω πώς ακόμα και σήμερα γίνεται τιτάνια προσπάθεια να εξαλειφθεί κάθε ίχνος που θυμίζει την Λαϊκή Δημοκρατία. Μέσω κινηματογράφου εξάλλου (Αμερικανικού φυσικά) , η προπαγάνδα γίνεται σε βαθμό γελοιότητας, κάτι που ομολογούν οι κάτοικοι που ζούσαν εκεί. Να υποθέσω λοιπόν πώς δεν διαδραμάτισε κανένα σκοτεινό ρόλο ο ξένος παράγοντας, απλά κοντά 30 χρόνια μετά συνεχίζει να δίνει λυσσαλέο αγώνα για να χαλκεύσει την Ιστορία, τα γεγονότα και την αλήθεια. Πόσο αστείοι μπορεί να είναι. Ή μάλλον που νομίζουν ότι απευθύνονται? Στη γενιά του 30? Που χωρίς να θέλω να τη μειώσω, όπως και να το κάνεις ήταν λιγότερο πληροφορημένη από τους σημερινούς ανθρώπους.Αν θές τη γνώμη μου, γράψε αυτό που σου ζητάνε και μην αναμειγνύεις την πολιτική . Όχι γιατί είναι κακό, αλλά να ξέρεις , τους πέφτει βαριά η αλήθεια.. Άλλωστε ζείς σε μια χώρα που μόλις πριν από λίγα έτη αναγνώρισε τον όρο "εμφύλιος πόλεμος" και σταμάτησε να αποκαλείται συμμοριτοπόλεμος. Το θέμα και οτρόπος που τίθεται είναι πέρα ως πέρα προπαγανδιστικό αλλά και άτοπο. Δεν υπάρχει εδώ και αιώνες καμιά ενέργεια σε πολιτικό επίπεδο που να μην επηρεάζεται από τους εξωτερικούς παράγοντες! Ο ΣΕΠ που εκπόνησε το θέμα , αξίζει σίγουρα έπαινο.....Είναι και Πανεπιστημιακοί τρομάρα τους.....
Υ.Γ. Το ω στο πληκτρολόγιο μου , δουλεύει κανονικά!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την gastone στις Τετ Δεκ 15, 2010 5:37 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
poexania
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 15, 2010 5:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε μου, εγω δεν σπουδάζω για να μαθαίνω να πειθαρχώ αλλά για να μ'αθω να σκέφτομαι, αν και εφόσον βρω στοιεχέια, θα σχολιάσω έστω σε 1-2 παραγράφους το συγκεκριμενο ζήτημα, ήδη έστειλα email στον ΣΕΠ λέγοντας του την άποψη μου.

Το να είναι μια πανεπιστημιακή εργασία, δομημένη έτσι ώστε να σε προδιαθέτει με ποιά πλευρά ενός τεράστιου ιστορικοπολιτικοκοινωνικού debate θα σταθείς, αποκρύβωντάς σου μάλιστα ότι υπάρχει και η άλλη άποψη(μιας και οι κομμουνιστέ μιλούν για ανατροπή και όχι κατάρρευση(εγω αν και κομμουνιστής πιστεύω είναι συνδιασμός), το θεωρό απαράδεκτο και δεν μπορώ να το χωνέψω.

Το πολύ πολύ να χρειαστεί να κάνω και τέταρτη εργασία, αν δηλαδή θα έχει τόσο μεγάλη επίπτωση στον βαθμό η μη "συμόρφωση" μου. Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι έχοντας 3 θεματικές ίσως να μην καταφέρω να ψάξω σχετική βιβλιογραφία για να υποστηρίξω ότι υπάρχει και η άλλη πλευρά.

Εμένα έφτιαξε το ω, αλλά μια φτιάζει μια χαλάει, πάντως παρείγγειλα νεο πληκτρολόγιο χθες.
WaTr
Συντονιστής ΘΕ
Συντονιστής ΘΕ

Ένταξη: Mar 21, 2010
Τόπος: Λέσβος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 15, 2010 10:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από τις αρχές της δεκαετίας του '90 έως τις μέρες μας ανθεί βέβαια ένας άκρατος αντικομουνισμός, ο οποίος μάλιστα σε επίπεδο οικονομίας και (εθνικών) πολιτικών επιλογών, δίνει "επιχειρήματα" σε όλες τις παραγωγικές τάξεις να αποδεχθούν την "ελεύθερη" αγορά και την πολιτική ιδεολογία που την στηρίζει, ως τις μόνες βιώσιμες λύσεις. Όμως αυτά τα "επιχειρήματα", κατά την άποψη μου, δεν στοιχειοθετούν "επέμβαση", αφού ναι μεν δημιουργούσαν και δημιουργούν αντικομουνιστικά ερείσματα, αλλά τελικώς βασίζονται στην (επηρεασμένη από φόβο και ανασφάλεια) ελεύθερη βούληση των ανθρώπων.

Όσο και να επηρεάζεται αρνητικά από κάθε είδους προπαγάνδας η διαύγεια της πολιτικής κρίσης (εννοώ την ανεπηρέαστη από φόβο και ανασφάλεια πολιτική κρίση και σκέψη) και η δυνατότητα ελεύθερης έκφρασης των πολιτών, δεν πρέπει, κατά την άποψή μου, να υποτιμηθεί η ελεύθερη βούληση.

Η πλειοψηφία των πολιτών των χωρών του πρώην ανατολικού μπλοκ αποφάσισαν να απαλλαγούν από τα καθεστώτα του υπαρκτού σοσιαλισμού, έστω και με παραινέσεις ........ τρίτων

Νομίζω πως η εργασία θέτει έναν υγιή προβληματισμό, στα πλαίσια του οποίου μπορείς άνετα να αναπτύξεις τον συλλογισμό της διαφωνίας σου.

Για βιβλιογραφία θα σου πρότεινα τα εξής βιβλία του Perry Anderson (στα αγγλικά):
- The New Old World, London: Verso, 2009
- Spectrum. From right to left in the world of ideas, London: Verso, 2005
10/21,31,12/11,22,20/32,42,43/41,30,33
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gastone
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 16, 2010 12:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

WaTr έγραψε:
Από τις αρχές της δεκαετίας του '90 έως τις μέρες μας ανθεί βέβαια ένας άκρατος αντικομουνισμός, ο οποίος μάλιστα σε επίπεδο οικονομίας και (εθνικών) πολιτικών επιλογών, δίνει "επιχειρήματα" σε όλες τις παραγωγικές τάξεις να αποδεχθούν την "ελεύθερη" αγορά και την πολιτική ιδεολογία που την στηρίζει, ως τις μόνες βιώσιμες λύσεις. Όμως αυτά τα "επιχειρήματα", κατά την άποψη μου, δεν στοιχειοθετούν "επέμβαση", αφού ναι μεν δημιουργούσαν και δημιουργούν αντικομουνιστικά ερείσματα, αλλά τελικώς βασίζονται στην (επηρεασμένη από φόβο και ανασφάλεια) ελεύθερη βούληση των ανθρώπων.

Όσο και να επηρεάζεται αρνητικά από κάθε είδους προπαγάνδας η διαύγεια της πολιτικής κρίσης (εννοώ την ανεπηρέαστη από φόβο και ανασφάλεια πολιτική κρίση και σκέψη) και η δυνατότητα ελεύθερης έκφρασης των πολιτών, δεν πρέπει, κατά την άποψή μου, να υποτιμηθεί η ελεύθερη βούληση.

Η πλειοψηφία των πολιτών των χωρών του πρώην ανατολικού μπλοκ αποφάσισαν να απαλλαγούν από τα καθεστώτα του υπαρκτού σοσιαλισμού, έστω και με παραινέσεις ........ τρίτων

Νομίζω πως η εργασία θέτει έναν υγιή προβληματισμό, στα πλαίσια του οποίου μπορείς άνετα να αναπτύξεις τον συλλογισμό της διαφωνίας σου.

Για βιβλιογραφία θα σου πρότεινα τα εξής βιβλία του Perry Anderson (στα αγγλικά):
- The New Old World, London: Verso, 2009
- Spectrum. From right to left in the world of ideas, London: Verso, 2005

Νομίζω πως η εργασία δεν θέτει κανενός είδους υγιή προβληματισμό, στο πλαίσιο του οποίου μπορείς να αναπτύξεις συλλογισμούς και διαφωνίες. Η διατύπωση της εργασίας είναι ξεκάθαρη:"όλα τα καθεστώτα του υπαρκτού
σοσιαλισμού είχαν καταρρεύσει, χωρίς την παραμικρή εξωτερική επέμβαση". Θέτει στενά όρια στα οποία καλείσαι να επιχειρηματολογήσεις μόνο στο αν σχετίζονται οι ιδέες του Marx με την κατάρρευση.
Επιστροφή στην κορυφή
poexania
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 16, 2010 1:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαίρομαι που συζειτήται το θέμα.

Λοιπόν η παγίδα είναι διπλή κατά τη γνώμη μου,

αφενός είναι το ζήτημα "χωρίς καμία εξωτερική παρέμβαση", που κατά τη γνώμη μου δεν ευσταθεί. Και όχι μόνο δεν ευσταθεί, αλλά υπάρχει και
"σχολή" ιστορικών που υποστηρίζει το αντίθετο(δεν μπορείς να την αγνοήσεις παντελώς ακόμα και αν την θεωρείς λάθος).

και το δεύτερο, που είναι και πιο "ψαγμένο" είναι η προσπάθεια να φανεί η μαρξιστική θεωρία ως ελατωματική. Οτι οδηγεί δηλαδη σε κάτι συγκεκριμένο, την αποτυχία της.

Ναι μεν υπάρχει η θεωρία ότι κάθε σύστημα κρύβει τον δολοφόνο του εντός του(ο Hegel νομίζω το είχε πει), αλλά ο δολοφόνος αυτός ενεργοποιείται μετά που το σύστημα αυτό εξαντλείται. Ο κουμμουνισμός κατ'α τη γνώμη μου δεν εξάντλησε τον ιστορικό του ρόλο. Αλλά δεν θα πάρω τη γνώμη μου ώς κάτι δεδομένο, όμως η διατύπωση της εργασίας μας προδιαθέτει να πάρουμε τον κομμουνισμό-μαρξισμό ώς μια ελατωματική θεωρία, δηλαδή να δεχθούμε την αντίθετη άποψη.

Τι θέλω να πω:

"Θεωρείτε ότι οι ιδέες του Marx σχετίζονται με αυτή την κατάρρευση; Αν ναι,
σε ποιο βαθμό;"

Δηλαδή σε προδιαθέτει να πείς ότι σχετίζονται, γιατί δεν σου λέει, πείτε αν σχετίζονται ή δεν σχετίζονται και αιτιολογείστε. Αλλά. πιστεύετε ότι σχετίζονται, αν πεις όχι, σταματάς εκεί σύμφωνα με την εκφώνηση. Αν πεις ναι αιτιολογέις...

Ευχαριστώ πάντως για την προτεινόμενη βιβλιογραφία και το ενδιαφέρον που δείξατε.
Jane
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Nov 26, 2005
Τόπος: Στην κοσμάρα μου!!!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 16, 2010 2:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο πολυαγαπημένος μου Μολύβας έλεγε να μην παίρνετε τίποτα σαν δεδομένο και αλάνθαστο και να έχετε τα κότσια να υπερασπιστείτε και την αντίθετη άποψη σε μια εργασία. Δηλαδή σε ένα τέτοιο θέμα ίσως άφηνε τους φοιτητές του να γράψουν ότι θέλουν.

Διαβάζοντας το θέμα αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι το έγραψε και το διάλεξε έτσι, ώστε να μην σας ταλαιπωρήσει με τρελή βιβλιογραφία, προπαγάνδες, αμερικανικούς δακτύλους και άλλα τέτοια ωραία, τα οποία θα είναι δύσκολο να υποστηρίξετε. Είναι το δεύτερο που ανέφερε η Poexaniα.
Να δείξετε αν και γιατί είναι ελαττωματικός ο Μαρξισμός όπως τον υιοθέτησε (και τον διαμόρφωσε) η Σοβιετική Ένωση (ρε τον Θείο Μαρξ-λάστιχο τον κάνουμε)

όπως και να έχει στην ΟΣΣ προσέξτε τι θέλει ο κάθε ΣΕΠ γιατί ως γνωστών ο καθένας έχει τις παραξενιές του. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
poexania
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 16, 2010 2:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απλά είμαι Ο ΠΟΕΧΑΝΙΑ, κοτζαμ άντρας δηλαδήRazz

Πάντως κατά γη γνώμη μου η προπαγάνδα είναι το ίδιο το θέμα. Θα τελειώσω στα γρήγορα την εργασία στην ανθρωπογεωγραφία, θα κάνω αυτή δεύτερη(θα δω αν μπορώ να της αφιερώσω 20 μέρες ώστε να έχω χρονο) και τις τέχνες που είναι πιο λαιτ θα τις αφήσω τελευταίες.

Πάντως σίγουρα το να πας κόντρα στο απο την προτεινόμενη βιβλιογραφία εξαγώμενο συμπέρασμα είναι πρόκληση.

Α και κα΄τι τελευταίο, δεν μιλάει για το πως εφαρμόστικε ο Μαρξισμός, αυτό θα το καταλάβαινα, μιλάει για τον ίδιο τον μαρξισμό, λέει δηλαδή για τις ιδέες του Μαρξ και όχι για την εφαρμογή τους.

Τώρα το να πω περισσότερα δεν έχει νόημα, όταν προχωρήσω στην μελέτη της βιβλιογραφίας θα επανατοποθετηθώ ίσως.

Η βλακεία ήταν ότι είχε απαγορευτικό και δεν κατάφερα να πάω την κυριακή στο μάθημα, αλλιώς θα το έβαζα ζήτημα κατα την
tronic24
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Apr 24, 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 16, 2010 2:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορείς και να αναδιατυπώσεις το "δεδομένο" του θέματος στην ανάπτυξη και να υποστηρίξεις ότι "φαινομενικά χωρίς την παραμικρή εξωτερική επέμβαση"

Κατά την γνώμη μου το θέμα κάνει "χρήση" της λογικής πλάνης της λήψης του ζητουμένου. Αν το γκουγκλάρεις ίσως βρείς πράγματα. Δηλαδή θεωρεί ως δεδομένο από πριν αυτό στο οποίο θέλει να καταλήξει η "έρευνα" και τα στοιχεία που πρέπει να παραθεσεις στην ανάπτυξη πρέπει να αποδεικνύουν αυτό ακριβώς. Κάνεις δλδ επιλεκτική επιλογή στοιχείων ώστε να στηρίζουν το αρχικό δεδομένο του θέματός σου και παραλείπεις τα ενάντια στοιχεία της έρευνάς σου.

Ακούγεται λίγο αντιεπιστημονικό? Ή μήπως θέλουν να διαφωνήσετε με το δεδομένο??
Επιστροφή στην κορυφή
poexania
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 16, 2010 3:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι για αυτό λεω να διαβάσω πρώτα την ύλη και μετά να δω πως θα το διαχειριστώ.
Jane
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Nov 26, 2005
Τόπος: Στην κοσμάρα μου!!!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 16, 2010 2:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ζητάω ταπεινά συγγνώμη για την αλλαγή στο φύλο. Ούτε το emoticon με το μουστάκι νααααα (με το συμπάθειο πάντα) δεν πρόσεξα η ξανθιά. Πήγα και πρόσφατα κομμωτήριο...καταλαβαίνετε φαντάζομαι Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
poexania
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 16, 2010 4:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν πειράζει, εδω άλλοι πάνε και δίνουν τόσα λεφτά σε εγχειρήσεις κλπ
gastone
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 16, 2010 6:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Jane έγραψε:
Πήγα και πρόσφατα κομμωτήριο...καταλαβαίνετε φαντάζομαι Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

Έχεις σκεφτεί να τα κουρέψεις κοντά?
Επιστροφή στην κορυφή
sextosempirikos
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Jun 08, 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 16, 2010 10:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: 2η εργασία Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η εργασία είναι ιδεολογικά χρωματισμένη .

Πρώτο ζήτημα ήταν ανατροπή ή καταρρευση. Αν ήταν ανατροπή τότε ανετράπη από έξω από το Δυτικό μπλοκ. Αν ήταν κατάρρευση τότε το σύστημα απέτυχε.

Δευτερο ζήτημα οι θέσεις του Μαρξ. Εδω γίνεται της τρελής!!!

Τίθεται ζήτημα ερμηνειας ποιος Μαρξ ο νεαρός ή ο ωριμος ?

Ο Μαρξ ή οι μαρξιστες ?

Λενιν Σταλιν Μαο Ιταλοί Τροτσκυ Ροζα Λουξενμπουργκ Μαρκουζε ατελειωτος ο κατάλογος.
Επιστροφή στην κορυφή
sextosempirikos
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Jun 08, 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 16, 2010 10:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: 2η εργασία Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η εργασία είναι ιδεολογικά χρωματισμένη .

Πρώτο ζήτημα ήταν ανατροπή ή καταρρευση. Αν ήταν ανατροπή τότε ανετράπη από έξω από το Δυτικό μπλοκ. Αν ήταν κατάρρευση τότε το σύστημα απέτυχε.

Δευτερο ζήτημα οι θέσεις του Μαρξ. Εδω γίνεται της τρελής!!!

Τίθεται ζήτημα ερμηνειας ποιος Μαρξ ο νεαρός ή ο ωριμος ?

Ο Μαρξ ή οι μαρξιστες ?

Λενιν Σταλιν Μαο Ιταλοί Τροτσκυ Ροζα Λουξενμπουργκ Μαρκουζε ατελειωτος ο κατάλογος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Ομάδες Συζητήσεων Αρχική σελίδα -> ΕΠΟ 43 Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης