Welcome to EAP forums
 Το eap-forums δημιουργήθηκε από φοιτητές του ΕΑΠ και δεν αποτελεί μέρος της επίσημης ιστοσελίδας του πανεπιστημίου.  

Ομάδες Συζητήσεων :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Φοιτητική Άδεια για εκπόνηση Γραπτών Εργασιών
 SearchΑναζήτηση   Πολιτική ΦόρουμΠολιτική Φόρουμ   Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Φοιτητική Άδεια για εκπόνηση Γραπτών Εργασιών
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Ομάδες Συζητήσεων Αρχική σελίδα -> ΕΑΠ
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gkrik
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Jun 23, 2009
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 30, 2013 2:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

panosem έγραψε:
Βασει ομως του κανονισμου της σχολης μας, λεει οτι καθε Θ.Ε. αντιστοιχει σε 3μαθηματα εξαμηνιαια των συμβατικων Πανεπιστημιων...
Νομιζω αυτο το βρισκουμε εκει που κανουμε αιτησεις για διαφορα εγγραφα απ την γραμματεια της σχολης..
Βασει αυτου λοιπον, και απλης αναλογικης, θα επρεπε οι μερες που δικαιουμασταν να ειναι 3*2=6 για καθε Θ.Ε. ειδαλλως σε αντιθεση με τα υπολοιπα συμβατικα πανεπηστημια, ακομα και με το ανοιχτο Κυπρου, που εξεταζονται σε εξαμηνα, λαμβανουμε πολυ μικροτερη αδεια απ οτι οι προαναφερθεντες φοιτητες...

Συμφωνώ μεν, αλλά...
Δυστυχώς υπάρχει το σχετικό έγγραφο, που το αιτιολογεί λέγοντας ότι αφορά αποκλειστικά λόγους μετακίνησης κι όχι για προετοιμασία. Οπότε...
panosem
Συντονιστής ΘΕ
Συντονιστής ΘΕ

Ένταξη: Nov 20, 2010

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 30, 2013 3:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ααα δεν το γνωριζα αυτο..Τοτε παω πασο...
Ε τοτε, να τα σπασουν σε εξαμηνα... Make fun Make fun
13-14 {20-30-31}

Ο Σύλλογος λειτουργεί και πάλι..!!
http://pasifapli.wix.com/syllogos
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
G1ORGOS977
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Jul 20, 2008

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 30, 2013 7:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η φοιτητική άδεια για το ΕΑΠ κανονικά είναι 6 ημέρες για κάθε Θ.Ε. Αντιστοιχεί δηλαδή σε 2 ημέρες για κάθε μάθημα εξαμηνιαίο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Acidsonicer
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Dec 24, 2009

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 30, 2013 7:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

G1ORGOS977 έγραψε:
Η φοιτητική άδεια για το ΕΑΠ κανονικά είναι 6 ημέρες για κάθε Θ.Ε. Αντιστοιχεί δηλαδή σε 2 ημέρες για κάθε μάθημα εξαμηνιαίο.

Ποτέ δεν κατάφερα να πάρω 6 ημέρες με την δικαιολογία οτι είναι μια μέρα εξετάσεων
Jo
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Jan 12, 2011

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 30, 2013 8:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Acidsonicer έγραψε:
G1ORGOS977 έγραψε:

Ποτέ δεν κατάφερα να πάρω 6 ημέρες με την δικαιολογία οτι είναι μια μέρα εξετάσεων

ποτέ δεν δίνουν πάνω από δυο ημέρες για εξετάσεις δυστυχώς !Αν και δουλευω σε υπηρεσία που βλέπει με πολύ καλό μάτι την εκπαίδευση τόυ προσωπικού ο υπεύθυνος σου κολλάει στη μούρη τους νόμους και άντε να πάρεις μία ημέρα παραπάνω! Angry
Πάντως είναι πολύ καλό αυτό που έγινε με τις γραπτές εργασίες μακάρι να μπορούσαμε να την εκμεταλλευτούμε όλη αυτή την άδεια που ποτέ δεν την βλέπουμε και αναγκαζόμαστε να χρεωνόμαστε κανονικές ή Η/Υ για να βγάλουμε τις εργασίες. Hit myself
Επιστροφή στην κορυφή
athina_s
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Ένταξη: Sep 29, 2008
Τόπος: never never land

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 30, 2013 9:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Φοιτητική Άδεια για εκπόνηση Γραπτών Εργασιών Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Acidsonicer έγραψε:
athina_s έγραψε:
Acidsonicer έγραψε:
Σήμερα ενημερώθηκα σχετικά με το υπ'αριθμ 12925/11.04.2013 έγγραφο του Υπ.Εσωτ στο οποίο απαντάει θετικά στην δυνατότητα να δίνονται φοιτητικές άδειες 2 ημερών για κάθε γραπτή εργασία που πρέπει να εκπονηθεί από τον φοιτητή και εφόσον δεν υπερβαίνεται το όριο των 20 ημερών το χρόνο. Η δυνατότητα αυτή αναφέρετε προφανώς σε δημοσίους υπαλλήλους και δεν γνωρίζω τι σχετικό ισχύει με τον ιδιωτικό τομέα αλλά είναι μια καλή αρχή. Επίσης δεν γνωρίζω πώς και αν μπορεί να πιστοποιηθεί από το ΕΑΠ το πότε πρέπει να παραδώσουμε την κάθε εργασία ώστε να δικαιολογείται η άδεια από την υπηρεσία. (θα επικοινωνήσω με ΕΑΠ και θα ενημερώσω). Τα σχετικά ερωτήματα πρός το υπουργείο και η απάντηση υπάρχουν στο διαδίκτυο.
Όποιος επιθυμεί μου κάνει pm και μπορώ να του στείλω τα σχετικά έγγραφα.

βέβαια η απόφαση είναι πολύ πρόσφατη και μπορεί όντως να αφορά τις εργασίες αποκλειστικά, αλλά να σιγουρευτούμε ότι οι 20 αυτές μέρες το χρόνο δεν έχουν σχέση με τις 20 των εξετάσεων...

σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις για ό,τι νεώτερο... και ευχαριστώ...

Σχετικα με αυτό που ρωτάς και εσύ και ο "eap_pli_2005" είναι ξεκάθαρο οτι ΔΕΝ πρέπει οι μέρες το χρόνο να ξεπερνούν τις 20. Όμως οι μέρες που σου δίνουν για τις εξετάσεις είναι 2 για κάθε εξέταση (τουλάχιστον σε εμενα και σε όσους γνωρίζω) οπότε φέτος που έχω μια θεματική θα παρω 2 μερες , την προηγούμενη και την ημέρα των εξετάσεων. Αν εσύ κατάφερνες και έπαιρνες και τις 20 μερες είσαι στους ευνοούμενους γιατι όσους γνωρίζω προσωπικά παίρνουν 2 μέρες για κάθε εξέταση. Επομένως η απάντηση του ΥΠ.ΕΣ ευνοεί όσους ΔΕΝ εξαντλούσαν τις 20 μέρες που δικαιούνται από το αρ.67 Ν.3584/07

όπως έγραψαν και άλλοι συνάδελφοι η κανονική φοιτητική άδεια για το ΕΑΠ είναι 2Χ3=6 μέρες για κάθε θεματική... μαζί με την αίτηση που κάνω κάθε χρόνο επισυνάπτω και τη βεβαίωση σπουδών που ζητάω από το μητρώο και μου τη στέλνουν ταχυδρομικά, όπου αναφέρεται καθαρά ότι σύμφωνα με τον νόμο κάθε θεματική του ΕΑΠ αντιστοιχεί σε 3 εξαμηνιαία μαθήματα συμβατικού ΑΕΙ... τις παίρνω λοιπόν όλες τις μέρες που δικαιούμαι, κάθε χρόνο... φέτος είναι η 5η μου χρονιά και έχω 3 θεματικές.... οπότε ζήτησα και πήρα 18 μέρες... του χρόνου τελειώνω ευτυχώς, γιατί έτσι κι αλλιώς μέχρι το 6ο χρόνο δικαιούσαι φοιτητική άδεια... και όπως προείπα έως 20 μέρες το χρόνο... και οι του ΕΑΠ και οι των συμβατικών... και αν θέλω μπορώ να ζητήσω και τις υπόλοιπες 2 που δικαιούμαι φέτος, αν αποτύχω σε κάποια τελική εξέταση και πάω επαναληπτική... αλλά 2 μόνο... όχι 6 αυτή τη φορά γιατί τότε θα ξεπερνούσα τις 20...

αν τώρα κάποιος παίρνει μόνο 2 μέρες ανά θεματική τότε φταίει αυτός που εξετάζει την αίτηση... και ίσως και ο ενδιαφερόμενος που δεν προσκομίζει τα κατάλληλα έγγραφα... αλλά στις περισσότερες των περιπτώσεων -και αναφέρομαι στον δημόσιο και στον ευρύτερο δημόσιο τομέα- οι φοιτητικές άδειες περνούν από τα υπηρεσιακά συμβούλια... και δεν είναι αποφάσεις ενός ανθρώπου... και αυτοί δεν μπορούν να παραβούν το νόμο, ο οποίος είναι ξεκάθαρος: 1 θεματική = 3 εξαμηνιαία μαθήματα...

αλλά όλα αυτά τα έχουμε πει πολλές φορές και υπάρχει ήδη ανοιχτό θέμα για τις φοιτητικές άδειες λόγω εξετάσεων... κι αν απάντησα είναι γιατί έχω προσωπική πείρα και δεν θέλω να μένουν στρεβλές εντυπώσεις...

θα πρότεινα να κρατήσουμε το θέμα ανοιχτό για ότι έχει σχέση και με τον τίτλο και την αρχική συζήτηση... για το αν δικαιούμαστε άδεια για εργασίες, οι οποίες ωστόσο θα μετρώνται έξτρα από τις 20 των εξετάσεων...

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Acidsonicer
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 01, 2013 10:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Φοιτητική Άδεια για εκπόνηση Γραπτών Εργασιών Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

athina_s έγραψε:
Acidsonicer έγραψε:
athina_s έγραψε:
Acidsonicer έγραψε:
Σήμερα ενημερώθηκα σχετικά με το υπ'αριθμ 12925/11.04.2013 έγγραφο του Υπ.Εσωτ στο οποίο απαντάει θετικά στην δυνατότητα να δίνονται φοιτητικές άδειες 2 ημερών για κάθε γραπτή εργασία που πρέπει να εκπονηθεί από τον φοιτητή και εφόσον δεν υπερβαίνεται το όριο των 20 ημερών το χρόνο. Η δυνατότητα αυτή αναφέρετε προφανώς σε δημοσίους υπαλλήλους και δεν γνωρίζω τι σχετικό ισχύει με τον ιδιωτικό τομέα αλλά είναι μια καλή αρχή. Επίσης δεν γνωρίζω πώς και αν μπορεί να πιστοποιηθεί από το ΕΑΠ το πότε πρέπει να παραδώσουμε την κάθε εργασία ώστε να δικαιολογείται η άδεια από την υπηρεσία. (θα επικοινωνήσω με ΕΑΠ και θα ενημερώσω). Τα σχετικά ερωτήματα πρός το υπουργείο και η απάντηση υπάρχουν στο διαδίκτυο.
Όποιος επιθυμεί μου κάνει pm και μπορώ να του στείλω τα σχετικά έγγραφα.

βέβαια η απόφαση είναι πολύ πρόσφατη και μπορεί όντως να αφορά τις εργασίες αποκλειστικά, αλλά να σιγουρευτούμε ότι οι 20 αυτές μέρες το χρόνο δεν έχουν σχέση με τις 20 των εξετάσεων...

σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις για ό,τι νεώτερο... και ευχαριστώ...

Σχετικα με αυτό που ρωτάς και εσύ και ο "eap_pli_2005" είναι ξεκάθαρο οτι ΔΕΝ πρέπει οι μέρες το χρόνο να ξεπερνούν τις 20. Όμως οι μέρες που σου δίνουν για τις εξετάσεις είναι 2 για κάθε εξέταση (τουλάχιστον σε εμενα και σε όσους γνωρίζω) οπότε φέτος που έχω μια θεματική θα παρω 2 μερες , την προηγούμενη και την ημέρα των εξετάσεων. Αν εσύ κατάφερνες και έπαιρνες και τις 20 μερες είσαι στους ευνοούμενους γιατι όσους γνωρίζω προσωπικά παίρνουν 2 μέρες για κάθε εξέταση. Επομένως η απάντηση του ΥΠ.ΕΣ ευνοεί όσους ΔΕΝ εξαντλούσαν τις 20 μέρες που δικαιούνται από το αρ.67 Ν.3584/07

όπως έγραψαν και άλλοι συνάδελφοι η κανονική φοιτητική άδεια για το ΕΑΠ είναι 2Χ3=6 μέρες για κάθε θεματική... μαζί με την αίτηση που κάνω κάθε χρόνο επισυνάπτω και τη βεβαίωση σπουδών που ζητάω από το μητρώο και μου τη στέλνουν ταχυδρομικά, όπου αναφέρεται καθαρά ότι σύμφωνα με τον νόμο κάθε θεματική του ΕΑΠ αντιστοιχεί σε 3 εξαμηνιαία μαθήματα συμβατικού ΑΕΙ... τις παίρνω λοιπόν όλες τις μέρες που δικαιούμαι, κάθε χρόνο... φέτος είναι η 5η μου χρονιά και έχω 3 θεματικές.... οπότε ζήτησα και πήρα 18 μέρες... του χρόνου τελειώνω ευτυχώς, γιατί έτσι κι αλλιώς μέχρι το 6ο χρόνο δικαιούσαι φοιτητική άδεια... και όπως προείπα έως 20 μέρες το χρόνο... και οι του ΕΑΠ και οι των συμβατικών... και αν θέλω μπορώ να ζητήσω και τις υπόλοιπες 2 που δικαιούμαι φέτος, αν αποτύχω σε κάποια τελική εξέταση και πάω επαναληπτική... αλλά 2 μόνο... όχι 6 αυτή τη φορά γιατί τότε θα ξεπερνούσα τις 20...

αν τώρα κάποιος παίρνει μόνο 2 μέρες ανά θεματική τότε φταίει αυτός που εξετάζει την αίτηση... και ίσως και ο ενδιαφερόμενος που δεν προσκομίζει τα κατάλληλα έγγραφα... αλλά στις περισσότερες των περιπτώσεων -και αναφέρομαι στον δημόσιο και στον ευρύτερο δημόσιο τομέα- οι φοιτητικές άδειες περνούν από τα υπηρεσιακά συμβούλια... και δεν είναι αποφάσεις ενός ανθρώπου... και αυτοί δεν μπορούν να παραβούν το νόμο, ο οποίος είναι ξεκάθαρος: 1 θεματική = 3 εξαμηνιαία μαθήματα...

αλλά όλα αυτά τα έχουμε πει πολλές φορές και υπάρχει ήδη ανοιχτό θέμα για τις φοιτητικές άδειες λόγω εξετάσεων... κι αν απάντησα είναι γιατί έχω προσωπική πείρα και δεν θέλω να μένουν στρεβλές εντυπώσεις...

θα πρότεινα να κρατήσουμε το θέμα ανοιχτό για ότι έχει σχέση και με τον τίτλο και την αρχική συζήτηση... για το αν δικαιούμαστε άδεια για εργασίες, οι οποίες ωστόσο θα μετρώνται έξτρα από τις 20 των εξετάσεων...

Το θέμα αφορά άδεια για εκπόνηση Γ.Ε η οποία ΔΕΝ ειναι επιπλέον των 20 ημερών. Το 20 ημερο είναι δεδομένο, ΔΕΝ υπερβαίνεται. Εγώ απλά postαρα αυτό για το οποίο ενημερώθηκα το οποίο δεν γνώριζα οτι μπορούσε να εφαρμοστεί και απ'οτι φαίνεται πολλοί συνάδελφοι δεν το γνώριζαν. Σίγουρα οι αποφάσεις τις οποίες μνημονεύω ενδιαφέρουν αυτούς οι οποίοι ΔΕΝ εξαντλούσαν τις 20 ημέρες που δικαιούνταν και σίγουρα είναι πάρα πολλοί. Επομένως παρόλο που δεν αναφέρομαι σε υπέρβαση των 20 ημερών πιστεύω οτι το topic πρέπει να μείνει ανοιχτό για να ενημερωθούν οι συνάδελφοι που ενδιαφέρονται. Ευχαριστώ.
athina_s
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 01, 2013 3:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Φοιτητική Άδεια για εκπόνηση Γραπτών Εργασιών Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Acidsonicer έγραψε:
athina_s έγραψε:
[...]

[/color]

Το θέμα αφορά άδεια για εκπόνηση Γ.Ε η οποία ΔΕΝ ειναι επιπλέον των 20 ημερών. Το 20 ημερο είναι δεδομένο, ΔΕΝ υπερβαίνεται. Εγώ απλά postαρα αυτό για το οποίο ενημερώθηκα το οποίο δεν γνώριζα οτι μπορούσε να εφαρμοστεί και απ'οτι φαίνεται πολλοί συνάδελφοι δεν το γνώριζαν. Σίγουρα οι αποφάσεις τις οποίες μνημονεύω ενδιαφέρουν αυτούς οι οποίοι ΔΕΝ εξαντλούσαν τις 20 ημέρες που δικαιούνταν και σίγουρα είναι πάρα πολλοί. Επομένως παρόλο που δεν αναφέρομαι σε υπέρβαση των 20 ημερών πιστεύω οτι το topic πρέπει να μείνει ανοιχτό για να ενημερωθούν οι συνάδελφοι που ενδιαφέρονται. Ευχαριστώ.

μα και βέβαια θα το κρατήσουμε ανοιχτό... απλά προσπάθησα να κλείσω τη συζήτηση για τις 2 ή παραπάνω ημέρες ανά εξέταση... υπάρχει άλλο θέμα ανοιχτό για τις εξετάσεις και πιστεύω ότι έτσι κι αλλιώς το εξαντλήσαμε... το νέο που πόσταρες είναι εξαιρετικό έτσι κι αλλιώς...

όταν π.χ. κάποιος έχει 2 θεματικές και παίρνει 12 μέρες, ή 1 θεματική και παίρνει μόνο 6 μέρες άδεια για τις εξετάσεις, αυτό σημαίνει ότι έχει άλλες 8 ή 14 υπόλοιπο τις οποίες μπορεί να "ξοδέψει" για τις εργασίες του... γνωρίζουμε αν υπάρχει όριο ημερών ανά εργασία ή είναι ελεύθερο αυτό;; και επίσης πώς θα πιστοποιούμε ότι παραδώσαμε την εργασία για την οποία πήραμε άδεια;;; π.χ. στις εξετάσεις παίρνουμε βεβαίωση...

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Acidsonicer
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 01, 2013 7:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Φοιτητική Άδεια για εκπόνηση Γραπτών Εργασιών Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

athina_s έγραψε:
Acidsonicer έγραψε:
athina_s έγραψε:
[...]

[/color]

μα και βέβαια θα το κρατήσουμε ανοιχτό... απλά προσπάθησα να κλείσω τη συζήτηση για τις 2 ή παραπάνω ημέρες ανά εξέταση... υπάρχει άλλο θέμα ανοιχτό για τις εξετάσεις και πιστεύω ότι έτσι κι αλλιώς το εξαντλήσαμε... το νέο που πόσταρες είναι εξαιρετικό έτσι κι αλλιώς...

όταν π.χ. κάποιος έχει 2 θεματικές και παίρνει 12 μέρες, ή 1 θεματική και παίρνει μόνο 6 μέρες άδεια για τις εξετάσεις, αυτό σημαίνει ότι έχει άλλες 8 ή 14 υπόλοιπο τις οποίες μπορεί να "ξοδέψει" για τις εργασίες του... γνωρίζουμε αν υπάρχει όριο ημερών ανά εργασία ή είναι ελεύθερο αυτό;; και επίσης πώς θα πιστοποιούμε ότι παραδώσαμε την εργασία για την οποία πήραμε άδεια;;; π.χ. στις εξετάσεις παίρνουμε βεβαίωση...

Είναι 2 ημέρες για κάθε εργασία (το θεωρούν ως εξέταση επειδή είναι υποχρεωτική για να περάσεις την Θεματική). Όσον αφορά την βεβαίωση κάποιος συνάδελφος μου είπε οτι εφόσον παραδώσεις την Γ.Ε μπορείς να πάρεις βεβαίωση από την γραμματεία. Λέει οτι το έκανε.
athina_s
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 03, 2013 1:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Φοιτητική Άδεια για εκπόνηση Γραπτών Εργασιών Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Acidsonicer έγραψε:
athina_s έγραψε:
Acidsonicer έγραψε:
athina_s έγραψε:
[...]

[/color]

Είναι 2 ημέρες για κάθε εργασία (το θεωρούν ως εξέταση επειδή είναι υποχρεωτική για να περάσεις την Θεματική). Όσον αφορά την βεβαίωση κάποιος συνάδελφος μου είπε οτι εφόσον παραδώσεις την Γ.Ε μπορείς να πάρεις βεβαίωση από την γραμματεία. Λέει οτι το έκανε.

θα το δοκιμάσω του χρόνου... μήπως υπάρχει κάποιο λινκ με την απόφαση;;

Acidsonicer
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 03, 2013 11:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Φοιτητική Άδεια για εκπόνηση Γραπτών Εργασιών Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

athina_s έγραψε:
Acidsonicer έγραψε:
athina_s έγραψε:
Acidsonicer έγραψε:
athina_s έγραψε:
[...]

[/color]

θα το δοκιμάσω του χρόνου... μήπως υπάρχει κάποιο λινκ με την απόφαση;;

Στείλε μου με Pm ενα mail να σου προωθήσω οτι έχω σχετικά.
libitas
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Dec 25, 2010

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 05, 2013 9:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στην υπηρεσία μου (δημόσιο) παίρνω 2 μέρες για κάθε εργασία και 2 για κάθε εξέταση, όχι αθροιστικά στο τέλος. Ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας αναφέρεται σε 2 μέρες άδειας για κάθε εξέταση. Κ γω θα προτιμούσα να τις έπαιρνα στο τέλος βέβαια..

Μετά την υποβολή κάθε εργασίας, ζητάω από τον καθηγητή να στείλει ένα mail στο μητρώο και εκείνοι μου στέλνουν τη γνωστή βεβαίωση προόδου, προσθέτοντας στο τέλος μια μικρή παράγραφο όπου αναφέρει τα εξής:

"βεβαιώνεται επίσης ότι σύμφωνα με το υπ'αρίθμ. έγγραφο του σύμβουλου καθηγητή Κου/Κας ..... ο ανωτέρω φοιτητής υπέβαλε την 1η εργασία για τη ενότητα ...... την 5/5/2013.."

Μου τη στέλνουν σπίτι μετά από μερικές μέρες, την προσκομίζω στην υπηρεσία μου και αυτό ήταν.
Επιστροφή στην κορυφή
kounelaki
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Jul 30, 2012

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 08, 2013 2:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά. Είμαι μεταπτυχιακή φοιτήτρια στο εαπ και δημόσιος υπάλληλος. Πέρυσι πρώτη χρονιά φοίτησης στο εαπ, ζήτησα από την υπηρεσία μου και πήρα 2 μέρες άδεια για κάθε εργασία και 2 μέρες στην εξεταστική. Αν κατάλαβα καλά, δικαιούμαστε άλλες 8 από την maximum 20ήμερη άδεια εξετάσεων (άρθρο 60 υπαλληλικού κώδικα); Ευχαριστώ, αν θέλετε διαφωτίστε με Smile
Επιστροφή στην κορυφή
technics
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Dec 14, 2010
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 08, 2013 8:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στη δική μου υπηρεσία δεν δέχονται τη γραπτή εργασία επειδή ο νόμος μέχρι τώρα έλεγε δύο ημέρες άδειας για κάθε ημέρα εξετάσεων. Έτσι έπαιρνα δύο ημέρες για κάθε ενότητα και μόνο για τις τελικές εξετάσεις, δεν τους κάλυπτε το γεγονός ότι η κάθε θεματική ενότητα είναι τρία εξαμηνιαία μαθήματα.
Επειδή και σε άλλους δήμους ίσως αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα, έγινε ερώτημα το Μάρτιο στην αποκεντρωμένη διοίκηση και η απάντηση τον Απρίλιο ήταν θετική. Μπορούμε να πάρουμε δύο μέρες για κάθε γραπτή εργασία και για κάθε ημέρα τελικών εξετάσεων. Εγώ που έχω τρεις θεματικές δεν μπορώ βέβαια να πάρω τριάντα ημέρες, αλλά αντί για έξι που θα μου έδιναν μέχρι τώρα, φέτος θα πάρω είκοσι.
Η επιστολή που έλαβα λέει τα εξής:
- Άδεια εξετάσεων σε υπαλλήλους φοιτητές του Ε.Α.Π.
Στο άρθρο 67 του Ν.3584/2007 προβλέπεται η χορήγηση άδειας εξετάσεων με αποδοχές στους υπαλλήλους που είναι μαθητές, σπουδαστές ή φοιτητές, προπτυχιακοί ή μεταπτυχιακοί, σε σχολεία και ιδρύματα και των τριών βαθμίδων εκπαίδευσης
Σύμφωνα με την παρ.2 του άρθρου 67 του Ν.3584/2007: «2.Η άδεια εξετάσεων δεν μπορεί να υπερβαίνει τις είκοσι (20) εργάσιμες ημέρες κάθε έτος και χορηγείται συνεχώς ή τμηματικώς κατά την εξεταστική περίοδο που ζητεί ο ενδιαφερόμενος. Οι άδειες εξετάσεων χορηγούνται για το χρόνο φοίτησης και μέχρι δύο (2) το πολύ εξάμηνα μετά τη λήξη του, εφόσον ο υπάλληλος εξακολουθεί να φοιτά. Για κάθε ημέρα εξετάσεων χορηγείται άδεια δύο (2) ημερών»
Στο Ν. 2552/1997 (ΦΕΚ 266/24.12.1997 τεύχος Α) ρυθμίζονται θέματα σχετικά με τη λειτουργία του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (Ε.Α.Π.).
Σύμφωνα με την παρ.1α του άρθρου 2 του Ν.2552/97:
«Βασική λειτουργική μονάδα του Ε.Α.Π. είναι η Θεματική Ενότητα (Θ.Ε.), η οποία καλύπτει ένα διακεκριμένο γνωστικό αντικείμενο σε προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό επίπεδο».
Σύμφωνα με την παρ.4 του άρθρου 2 του Ν.2552/1997:
«Με απόφαση της Συγκλήτου, ύστερα από εισήγηση των Κοσμητειών του Ε.Α.Π., καταρτίζεται ο εσωτερικός κανονισμός του Ε.Α.Π.»
Σύμφωνα με τον εσωτερικό κανονισμό σπουδών του Ε.Α.Π., βασικό στοιχείο των σπουδών στο Ε.Α.Π. είναι οι γραπτές εργασίες τις οποίες αν ο φοιτητής δεν εκπονήσει, δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στις τελικές εξετάσεις.
Βάσει λοιπόν των ανωτέρω, σε σχετικό ερώτημα Αποκεντρωμένης Διοίκησης με το οποίο κοινοποιείται ερώτημα Ν.Π.Δ.Δ. Δήμου για το αν οι δύο (2) ημέρες που χορηγούνται βάσει της παρ.2 του άρθρου 67 του Ν.3584/07, για κάθε ημέρα εξετάσεων, χορηγούνται και για την εκπόνηση κάθε γραπτής εργασίας ανά Θεματική Ενότητα και για μέχρι τρεις (3) Θεματικές ενότητες καθ’ έτος όπως προβλέπεται στο Ν.2552/97, το ΥΠ.ΕΣ. με το υπ’ αριθ. 12925/11.04.2013 έγγραφό του απαντάει θετικά.
Συνεπώς, σε υπαλλήλους φοιτητές του Ε.Α.Π. χορηγείται άδεια εξετάσεων δύο (2) ημερών για κάθε γραπτή εργασία που εκπονούν ανά Θεματική Ενότητα καθώς και άδεια δύο (2) ημερών για κάθε ημέρα εξετάσεων κατά την εξεταστική περίοδο.
Αν κάποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες σχετικά μπορεί να μου στείλει το μέηλ του με πμ.
Επιστροφή στην κορυφή
neraithenia
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Feb 20, 2011

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 08, 2013 9:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα ίδια ίσχυαν και στη δική μου υπηρεσία… δύο ημέρες άδειας για κάθε ημέρα εξετάσεων και τίποτα άλλο. Για την εκπόνηση των εργασιών, - που όλοι μας γνωρίζουμε πως είναι ιδιαίτερα απαιτητικές-, δεν ήταν λίγες οι φορές που κάναμε χρήση της κανονικής μας άδειας. Με την απάντηση του ΥΠΕΣ, θα αρχίσει επιτέλους να ισχύει το προφανές, η ομοιόμορφη και χωρίς διακρίσεις μεταχείριση, όλων των φοιτητών...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Ομάδες Συζητήσεων Αρχική σελίδα -> ΕΑΠ Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενη
Σελίδα 2 από 9

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης