Welcome to EAP forums
 Το eap-forums δημιουργήθηκε από φοιτητές του ΕΑΠ και δεν αποτελεί μέρος της επίσημης ιστοσελίδας του πανεπιστημίου.  

Ομάδες Συζητήσεων :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Εργασίες, φροντιστήρια και άλλα ...
 SearchΑναζήτηση   Πολιτική ΦόρουμΠολιτική Φόρουμ   Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Εργασίες, φροντιστήρια και άλλα ...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Ομάδες Συζητήσεων Αρχική σελίδα -> ΕΑΠ
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
cfilip
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Oct 27, 2004

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 14, 2004 6:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Δεν μας αφορά ποιός πληρώνει φροντιστές, όταν πηγαίνω στις συναντήσεις όμως βλέπω στην είσοδο ένα πλιάτσικο που δεν μου αρέσει. Οι σύμβουλοι και οι υπεύθυνοι δεν το βλέπουν?

simfono 100% me ayta pou les.
prosopika den exei pesei thn antilipsi mou na ginetai pliastiko sth PLH.
bebaia an simbenei kati tetoio toso fanera opos les kai me ton tropo pou iponoeis, tote me problhmatizei (kai perissotero me thlibei)..... Think
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Chryssa
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 14, 2004 8:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

cfilip έγραψε:
Παράθεση:
Δεν μας αφορά ποιός πληρώνει φροντιστές, όταν πηγαίνω στις συναντήσεις όμως βλέπω στην είσοδο ένα πλιάτσικο που δεν μου αρέσει. Οι σύμβουλοι και οι υπεύθυνοι δεν το βλέπουν?

simfono 100% me ayta pou les.
prosopika den exei pesei thn antilipsi mou na ginetai pliastiko sth PLH.
bebaia an simbenei kati tetoio toso fanera opos les kai me ton tropo pou iponoeis, tote me problhmatizei (kai perissotero me thlibei)..... Think

Aftes oi selides pou moirazoun apo ta frontistiria me ta typologia klp einai pantos poly xrisimes. Se kathe OSS mas perimenoun stin porta gia na mas ta dosoun.

Chryssa
cfilip
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 14, 2004 8:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Chryssa έγραψε:
Aftes oi selides pou moirazoun apo ta frontistiria me ta typologia klp einai pantos poly xrisimes. Se kathe OSS mas perimenoun stin porta gia na mas ta dosoun.

ego pantos sto PLATONA sta tmhmata pou parakoloutho den eida kanenan na me perimenei sthn porta.....

Jeannie έγραψε:
Πότε το φροντιστήριο μετατρέπετε σε πληρωμένη εργασία; Γιατί εάν έχω τον φροντιστή στα αριστερά μου και το θέμα της εργασίας στα δεξιά μου, θα ρωτήσω, δεν θα ρωτήσω; "Εσύ φίλε μου πως θα την έλυνες την άσκηση;"

esto kai na einai opos ta les. sto telos ti tha grafo an mou to exei lisei o allos? Mallon tha kopo.... An sth teliki ejetasi exei ftasei o allos se ikanopoitiko epipedo, emena den me asxolei pos eftase (me h xoris fronthsth...)
Tora allo na rothso kapoies apories to fronthsth sta dyskola shmeia, ok kai to egine ?, stis omades meleths to idio den kanoume?
epilogh toy kathena an thelei na plhrosh h oxi, efoson den antigrafei stis ergasies kai stin teliki ejetash (exo dei kai ekei kapoia perierga toulaxiston pragmata) as dialejei opoion tropo thelei......
coni
Χρήστης
Χρήστης

Τόπος: Silicon Valejit, Morovia

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 14, 2004 9:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

cfilip έγραψε:
ego pantos sto PLATONA sta tmhmata pou parakoloutho den eida kanenan na me perimenei sthn porta.....

Εσύ μάλλον μπαίνεις από άλλη πόρτα Laughing Laughing
cfilip
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 14, 2004 9:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kviglas έγραψε:
cfilip έγραψε:

mallon phran xampari oti kanoume parea kai fobhthikane mhpos toys fas me kamia karampina kai den plisiazoyn!!!!! Make fun
barbarella
Χρήστης
Χρήστης

Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 14, 2004 9:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Laughing
Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
IoannidisGeorge
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Oct 28, 2004

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 14, 2004 11:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

cfilip έγραψε:
kviglas έγραψε:
cfilip έγραψε:

mallon phran xampari oti kanoume parea kai fobhthikane mhpos toys fas me kamia karampina kai den plisiazoyn!!!!! Make fun

Κατά την περσινή περίοδο, σε κάποια ΟΣΣ της ΠΛΗ36 (δεν θυμάμαι ημερομηνία), μάλλον τον Απρίλιο ή Μάϊο, ακούστηκαν πολλές μπαταριές από καραμπίνα οκτάσφαιρη_plus, (αφού τις έχω ακόμη στο κασετοφωνάκι όπου μαγνητοφωνούσα την ΟΣΣ).
Μήπως ήταν ο Κώστας "kviglas" και έφαγε μερικούς από δαύτους ; Ήταν γύρω στις 16:30 με 17:00 (μάλλον τους την είχε στημένη !!!)
Πάντως, πουλιά μέσα στα δέντρα του λόφου Φούρεζη, δεν πιστεύω να ήταν. Laughing Laughing

Ιωαννίδης Γεώργιος - από Φλώρινα
Επιστροφή στην κορυφή
cfilip
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 14, 2004 11:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

karampines??? last year!!!! Wink

fetos exei narkothetithei o xoros!!! Twisted Evil

gia na mhn po oti prolaboun na kanoun oi fronthstarades, as to kanoun tora, giati h ptyxiaki toy kviglas tha einai "fronthsthrio: ena virus pou den einai pleon mazi mas. o APOLYTOS algorithmos gia thn ejafanisi toys." Laughing Laughing
coni
Χρήστης
Χρήστης

Τόπος: Silicon Valejit, Morovia

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 15, 2004 8:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

... λευτεριά στον αγωνιστή Αρνό!!!
Nyo
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Nov 29, 2004
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 29, 2004 7:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αναλύπτοντας το forum μόλις σήμερα, είχα την ευκαιρία να διαβάσω επτά σελίδες απόψεων (και πολεμικών), πάνω στο θέμα των φροντιστηρίων.

Το -λίγο αργά- "λιθαράκι" μου έχει ως εξής:

1. Οι έτοιμες/πληρωμένες εργασίες, δε βοηθούν κανέναν. Αυτοί που επαναπαύθηκαν σε μία τέτοια πρακτική, θα διαπιστώσουν το λάθος στις τελικές εξετάσεις. Παρ'όλα αυτά, θα υπάρξουν και αποτυχόντες που όμως είχαν εργαστεί σκληρά για τις εργασίες (αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα).

2. Φροντιστήρια για πανεπιστημιακές σχολές υπάρχουν, δεν είναι αποκλειστικότητα του ΕΑΠ και αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κανείς ανοίγοντας μια εφημερίδα.

3. Σαφώς και υπάρχουν πληρωμένες εργασίες (σε Ελλάδα και χώρες του εξωτερικού, σε συμβατικά και μη πανεπιστήμια). Επίσης σαφώς και έχουν "διαρεύσει" θέματα εξεταστικών σε συμβατικά πανεπιστήμια.
Κατακριτέο μεν, αληθινό δε. Πάντως, σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να θεωρούμε πως κάτι τέτοιο -εάν και στο βαθμό που συμβαίνει-, ευτελίζει το κύρος του ΕΑΠ και των φοιτητών του.

4. Υπάρχουν φοιτητές που όντως χρειάζονται φροντιστηριακή βοήθεια. Για παράδειγμα, άνθρωποι που έχουν αφήσει το λύκειο και γενικά τις σπουδές 10-15 χρόνια πίσω. Ή άνθρωποι που δεν έχουν διδαχθεί ΠΟΤΕ κάποιες έννοιες (πχ. διανύσματα/μιγαδικοί και 4η δέσμη).

5. Κάποια βιβλία ΘΕ είναι καλογραμμένα, τόσο, που δε χρειάζεται καν να παρευρίσκεσαι στις ΟΣΣ. Κάποια άλλα όμως, έχουν σοβαρές ελλείψεις και είναι δυσνόητα (για να μην πω κακογραμμένα). Πάλι εδώ, για κάποιους είναι χρήσιμη -αν όχι αναγκαία- η βοήθεια κάποιου φροντιστή.

6. Θα μου φαινόταν περίεργο βέβαια, κάποιος/α από (πχ.) ΕΠΟ να χρειάζεται φροντιστή. Κι αυτό γιατί μου φαντάζει ιδιαζόντως εύκολο να διαβάζεις κείμενα και να απορροφάς λεκτικά δεδομένα, τα οποία μετά επεξεργάζεσαι με το διανοητικό και εκφέρεις μία εμπεριστατωμένη -ή όχι- άποψη. Ούτε καν μπορώ να φανταστώ που θα βοηθούσε ένας φροντιστής (πέρα από μία έτοιμη εργασία).
Αυτό όμως συμβαίνει, γιατί εγώ προσωπικά, έχω μία ικανή ευχέρεια λόγου. Δεν έχω -δυστυχώς Crying or Very sad - την ίδια ευχέρεια όταν προσπαθώ να χειριστώ μαθηματικά εργαλεία και μεθόδους.
Therefor (sic), δηλώνω ευθαρσώς, πως χρειάζομαι φροντιστήριο (ναι, είμαι από αυτούς τους δακτυλοδεικτούμενους)!

[ΠΡΟΣΟΧΗ, δε θέλω να θιγεί -τυχόν- κανείς φοιτητής/τρια της ΕΠΟ που πιθανόν να κάνει φροντιστήριο. Τα ανωτέρω ήταν χάριν παραδείγματος κι όχι (χάριν) προσβολής.]

Τουλάχιστον για τη ΦΥΕ, για την οποία έχω προσωπική γνώση και μπορώ να μιλήσω, οι εργασίες ανά ΘΕ είναι έξι. Η βάση είναι εφικτή αλλά σε κάθε εργασία υπάρχουν όντως, κάποια θέματα που είτε είναι υπερ-εξειδικευμένα είτε, απαιτούν γνώσεις που ούτε καν αναφέρονται στο βιβλίο.
Για τα μεν εξειδικευμένα συμφωνώ, διότι ωθούν στην περαιτέρω ενασχόληση και έρευνα (αν κάποιος έχει τον απιτούμενο χρόνο). Όταν όμως δουλεύεις σε μαθηματικά και φυσική, είναι αδιανόητο να υπάρχουν ασκήσεις οι οποίες απαιτούν τύπους που δεν υπάρχουν στο βιβλίο. Τύποι, για την εύρεση των οποίων ξοδεύτηκαν χρόνια πειραμάτων και ΔΕΝ είναι αποτέλεσμα επαγωγικής ή παραγωγικής νοητικής διαδικασίας. Κοινώς δε συνάγονται ως λογική διαδικασία. Ακόμη πιο απλά, ή τους ξέρεις ή δεν τους ξέρεις.

Εν κατακλείδι, ένας φροντιστής μπορεί να καλύψει τις τυχόν ελλείψεις από τα σχολικά χρόνια, τις τυχόν ελλείψεις των βιβλίων του ΕΑΠ, να υπενθυμίσει έννοιες θαμένες στο νου, να υποδείξει σημαντικά σημεία σε μία μαθηματική ή φυσική έννοια, να διαλύσει παρανοήσεις, να υποδείξει τρόπους επίλυσης, κα.

Εάν κάποιος χρειάζεται βοήθεια στα άνωθεν, θεωρώ πως ούτε ανόητος είναι, ούτε ψυχολογικά προβλήματα έχει.

Φιλικά
Επιστροφή στην κορυφή
di_taliak
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Oct 29, 2004

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 30, 2004 12:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Περι Φροντιστηρίων Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητέ Nyo,

Είσαι στην ουσία του θέματος και εμένα προσωπικά με κάλυψες πλήρως με τις απόψεις και θέσεις σου. Εν τω μεταξύ όντας και εγώ στη ΦΥΕ το μόνο που θα πρόσθετα στα λεγόμενά σου (έμμεσα το αναφέρεις) είναι ότι πολλές φορές η ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ και ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑ των γνώσεων που συνήθως δίνουν οι φροντιστές, σε συνδυασμό με τη προσωπική μελέτη, έχουν μάλλον ευεργετικά αποτελέσματα κατά τη διάρκεια των εξετάσεων, όπου σε 15-20 min θα πρέπει να αντιμετωπίσεις 10 θέματα.
Επιστροφή στην κορυφή
cavd
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Oct 28, 2004

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 03, 2004 7:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα συμφωνήσω μαζί σου Nyo και εγώ που είμαι πληροφορική έχω αντιμετωπίσει σοβαρές δυσκολίες ιδιαίτερα στα μαθηματικά που απαιτούν πολύ περισσότερο χρόνο να τα κατανοήσεις μόνος σου παρά με κάποια εξωτερική βοήθεια και όπως πιστεύω ότι θα συμφωνήσουν οι περισσότεροι σε αυτό το forum ο χρόνος είναι πολυτέλεια για πολλούς από εμάς….
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Ομάδες Συζητήσεων Αρχική σελίδα -> ΕΑΠ Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6
Σελίδα 6 από 6

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης